storitve

Akupunktura

Akupunktura je najbolj znana metoda tradicionalne kitajske medicine, kjer gre za vstavljanje iglic v določene (akupunkturne) točke, na telesu z namenom dosega specifičnega odziva telesa.

Prvotno so uporabljali igle iz kremena, žada ali kosti, z odkritjem kovin, pa so jih zamenjale železne in bakrene.

Danes uporabljamo igle iz medicinskega jekla za enkratno uporabo.

Vsaka akupunkturna točka ima svoje kitajsko ime, ki navadno označuje njene lastnosti, na zahodu pa največkrat uporabljamo oznako kanala oz. meridiana, na katerem se točka nahaja ter zaporedno številko.

Vseh točk na meridianih je okoli 360, poznamo pa tudi ekstra točke, ki ne pripadajo nobenemu meridianu. Velik delež akupunkturnih točk sovpada tudi s trigger točkami, ki so nam morda znane iz fizioterapije.

Živali terapijo navadno sprejemajo dobro, nekateri niti ne pokažejo, da bi vbod sploh začutili.

Zakaj le? Premer povprečne igle je le četrtino milimetra. To je 10x tanjše od običajne injekcijske igle! Akupunkturne iglice so prožne, tako da se pri namestitvi prilagodijo tkivnim strukturam. 

Med terapijo, ki traja od 20-25 minut se večinoma sprostijo in pogosto tudi zaspijo, saj stimulacija akupunkturnih točk spodbuja sproščanje beta endorfinov – telesu lastnih snovi, ki imajo za vplivajo na sproščanje, dobro počutje in zmanjšujejo bolečino.

Pred terapijo naredim diagnostični pregled po tradicionalni kitajski medicini. Pregled je povsem neboleč in poteka tako, da je kužku, muci prijetno.

Med pogovorom s skrbnikom ga opazujem, kako se giblje, kako se obnaša do okolice, oglaša, giblje…nato preverim videz jezičke, telesne diagnostične točke in pulz. Na podlagi vseh podatkov ugotovim energetske odklone, ki sestavljajo bolezensko sliko, h kateri določimo zdravilno protisliko oziroma načrt terapij.

V večini primerov se svetuje vsaj 5 do 6 ponovitev.

Prvi dve sta v razmaku 4-5 dni do največ enega tedna, potem pa glede na bolezensko stanje in odziv, prilagajamo intervale med naslednjimi terapijami.

Sprva so ti pogostejši, z vsako terapijo pa učinek akupunkture traja dlje in lahko povečamo intervale med njimi. Ko dosežemo nek plato učinka, preidemo na vzdrževalne terapije, ki se izvajajo na mesec do mesec in pol ali pa v obdobju pred pričakovanim poslabšanjem (npr. za bolečine v sklepih pred začetkom jeseni).

Da, modernejša metoda je tudi akupunktura z laserjem.

Gre za napravo v velikosti večjega svinčnika, ki jo prislonim na akupunkturno točko in jo 20-30 sekund stimuliram. To metodo uporabljam pri bolj nemirnih pacientih in tistih, ki nad iglicami niso navdušeni – živali ali njihovi skrbniki.

Pri določenih stanjih lahko za stimulacijo točk uporabimo tudi posebne grelne palčke – mokso. Če se naučimo pravilne in varne izvedbe, lahko s to tehniko točke stimuliramo tudi doma. Učinki mokse vključujejo razširitev lokalnih žil tudi v globino ter izboljšajo učinek akupunkture.

Pri ostalih stanjih pa se za domačo uporabo poslužimo tudi akupresure. Za kombiniranje s tako obliko se dogovorimo, če je želja in če me obiščete iz bolj oddaljenih krajev, da lahko zmanjšamo frekvenco terapij.

Te zanima več?