storitve

Prehransko svetovanje

Prehransko svetovanje

Ustrezna prehrana je eden od temeljev za ohranjanje zdravja, pri mnogih bolezenskih stanjih predstavlja ključno vlogo tudi za izboljšanje stanja ali zaviranje napredovanja bolezni.

Za začetek se moramo vprašati nekaj osnovnih stvari:

Vsaka od njih ima svoje prednosti in slabosti, pomembno pa je tudi, kaj in koliko zmoremo.

Študije pa kažejo, da že če dodamo vsaj 20% domačih, svežih sestavin v prehrano, lahko že bistveno pripomoremo k ohranjanju zdravja.

Kako začeti z uvajanjem svežih sestavin najdeš v mojem brezplačnem priročniku Naredi pasjo skledico še slajšo.

Včasih pa te izbire nimamo. Pri določenih kompleksnejših zdravstvenih stanjih ali kombinaciji več bolezenskih stanj hkrati, primerne komercialne hrane ni in je potrebno, da pripraviti specifičen jedilnik pod nadzorom nutricionista.

V pasji in mačji prehrani obstaja ogromno število smernic hranjenja in bolj ali manj goreče zagovornike najdemo pri vsaki od njih. Lahko poskusimo eno od njih ali pa kombiniramo. Katera pot bo prava, pa nam bo povedal naš kuža ali muca. Opazujmo ga in upoštevajmo.

Pri fiksnem jedilniku, ki nam ga pripravi nutricionist menjamo le manjše število sestavin.

Izračunani so glede na kalorične potrebe in samostojno sestavin ne smemo zamenjevati, sicer se lahko zgodi, da porušimo uravnoteženost obroka tako glede vnosa energije kot raznih hranil.

Paziti moramo, da ne izpustimo katere od sestavin jedilnika.

Meni osebno je pri zdravih psih bližji način samostojnega kombiniranja obrokov z znanjem osnovnih potreb kužka ali muce.

V začetku se moramo podučiti o osnovah o živilih, ampak ko poznamo temelje, lahko sestavljamo obroke samostojno in s pestrostjo izbire sestavin dolgoročno poskrbimo za uravnoteženost.

Te osnove sem zbrala v tečaju ABC domače pasje kuhinje, kjer te v 7 korakih naučim, kako dnevno sestavljati obroke za svojega kužka. Za zdaj za muce tečaja še nimam pripravljenega, ampak upam, da mi uspe kmalu.

Terapija s prehrano po tradicionalni kitajski medicini

Dolgoročen uspeh terapij je v tradicionalni kitajski medicini odvisen tudi od prehrane.

Pomembna razlika med »vzhodnim« in »zahodnim« načinom pojmovanja terapije s prehrano je, da je na zahodu ta usmerjen v biokemijsko sestavo hrane in razmerje med hranili, medtem ko je tradicionalna kitajska medicina bolj osredotočena na njeno energijsko vrednost.

Pa ne v smislu kalorij, temveč v smislu vzdrževanja in harmoničnega kroženja življenjske energije.

Vsako živilo ima tako svoje »temperaturo«, »barvo«, »okus« in »tendenco delovanja na določen organski sklop oziroma meridian«.

K energijski vrednosti živila prispeva tudi način pridelave in priprave.

Energijsko gledano je najboljše uporabiti sezonska in sveža živila, saj ta najbolje uravnavajo morebitne negativne vplive letnih časov na telo – to pomeni, da se pozimi poslužimo bolj živil, ki grejejo, poleti tistih, ki hladijo in tako naprej.

Če so znani kakšni drugi odkloni, na primer poslabšanje artritisa tik pred in ob deževnem vremenu, pa prav tako lahko vključimo v prehrano več živil, ki delujejo na omilitev simptomov.

V TKM najbolje uravnotežimo prehrano s pestrost obrokov, pomembna pa je tudi količina – v majhni količini določeno živilo daje energijo, v večjih pa nam jo jemlje oziroma razprši.

Še eno zanimivo in enostavno pravilo v kitajski prehrani, ki ga lahko uporabimo je, da se »podobno zdravi s podobnim« – torej kadar ima naš kosmatinček težave npr. s srčkom, mu te vključimo v prehrano, kot del rednega obroka ali kot priboljšek.

Na akupunkturnih terapijah se pogosto pogovorimo tudi o energetiki prehrane za odklone, ki so prisotni, če želiš izvedeti več, pa se lahko priključiš tečaju Modrost kitajske skledice, ki ga občasno organiziram.

Kako lahko sodelujeva?

1:1 VIDEO POSVET

Že hraniš svojega kužka ali muco z doma pripravljeno hrano, pa potrebuješ samo nekaj usmeritev? Želiš predebatirati, ali greš v pravi smeri? Ali so dopolnila, ki jih uporabljaš, ok za kakšno manjšo zdravstveno težavo? Te zanima, kako brati etikete, ko greš v nakup hrane ali priboljškov? Potem je to nekaj zate!

Pred posvetom mi pošlješ svoja vprašanja in nato s dogovoriva za termin videosrečanja. Videosrečanje posnamem in na koncu prejmeš posnetek, tako da ti ni treba skrbeti, da bi ti kakšen podatek »ušel«. Cena posveta je obračunana glede na trajanje pogovora.

PREHRANSKI PROGRAM

Namenjen je tistim stanjem, kjer je potrebno daljše stalno spremljanje in prilagajanje obrokov ali dopolnil glede na odziv, kar je pomembno pri hujšanju, brejosti, mladičkih, pa tudi pri kroničnih bolezenskih stanjih kot so alergije, dolgotrajne težave s prebavnim traktom, odpoved ledvic, jeter, epilepsija….

Najprej ti pošljem vprašalnik, ki vsebuje vprašanja glede prehranskih navad, življenjskih okoliščin, zdravja, telesnih posebnosti. V vprašalniku zapišeš tudi svoje želje in zmožnosti na primer ali želiš surovo ali kuhano pripravo, morda kombinacijo s komercialno hrano in to bova v programu, vse kar se le da, tudi upoštevala. Pomembno je, da pripraviva tak načrt, ki bo zate izvedljiv tako časovno kot finančno. Vprašalniku priložiš tudi morebitne zdravstvene izvide in fotografije svojega kužka/muce (če se ne vidiva v živo). Nato pripravim jedilnik ali več jedilnikov ter načrt za uvajanje živil, ko je to potrebno. Dobiš tudi vsa navodila, kako živila pripraviš in shranjuješ, katera dopolnila so kdaj smiselna, pogovoriva se, kje jih dobiš. Če kaj ni jasno, se dobiva na videoklicu in se o vsem pogovoriva.

TEČAJI DOMAČE PREHRANE

Verjamem, da lahko z domačo prehrano res veliko pripomoremo k zdravju naših
kosmatinčkov. Enako pomembno pa se mi zdi, da je ta priprava čim enostavnejša in izvedljiva. Da ne povzroča stresa, ampak da nam je v veselje! 

Po spletu kroži veliko nasprotujočih si informacij in cel kup nasvetov preberemo, kaj je komu pomagalo ali škodilo. Težko je najti svojo pot, a po drugi strani je to na koncu edino, kar nam prinese dolgoročno zadovoljstvo. Menim, da nam more biti glavno vodilo ne ta ali ona prehranska smernica, ampak odziv našega kosmatinčka. Zato sem se odločila, da pripravim tečaje domače priprave obrokov, kjer izveš vse osnovne informacije, ki so potrebne, da po tečaju samostojno oblikuješ pestre obroke svojega kosmatinčka. Tečaji so namenjeni skrbnikom zdravih psov ali takih z manjšimi zdravstvenimi težavami. Če pa ima kakšna resnejša zdravstvena stanja, pa pripročam, da se pogovoriva o prehranskem programu.

V tečaju ABC domače pasje kuhinje te naučim, kako v nekaj korakih začneš doma sestavljati pestre in okusne obroke. Če pa želiš svoje znanje nadgraditi z znanjem iz energetike živil in kako prilagoditi obroke za svojega kužka po tradicionalni kitajski medicini, pa se nam lahko priključiš na tečaju Modrost kitajske skledice.

Te zanima več?