Juhuuu! Prazniki in počitnice so tu! Jaz se vsakih zelo razveselim, nam pa običajno kar porušijo dnevne ritme, pa tudi kakšno pravilo kdaj namenoma ali nenamenoma preskočimo. Rutina daje tudi našemu kužku občutek varnosti in predvidljivosti. Spremembe, nepričakovani obiski in dogodki so lahko vir stresa, ki se včasih odrazijo v prebavnih težavah… da ne omenjam, koliko kužkov ima težave, če poje kaj neobičajnega.
Če se držimo teh nekaj pravil, si lahko prihranimo tudi kakšen prebavni zaplet:
PAZIMO, DA NE “PADE KAJ NEPRIMERNEGA Z MIZE”
Oziroma prosimo obiske, da našemu kosmatinčku z mize nič ne dajo. Veliko živil, ki so pri nas v uporabi, zanje niso primerna ali pa so lahko celo usodna: recimo pečene in kuhane kosti, čebula, por, čokolada, kava, rozine, muškatni orešček, makadamija, …
Če vemo, da se kdo od obiskov temu težko upre, recimo kakšna babica ali stric, ki rad na tak način »pocrklja«, je mogoče ideja za kompromis, da mu damo eno posodico, kamor naj odloži kak košček in povemo, da bo kužku lahko to dal kasneje (mi pa prej dobro pregledamo vsebino).

Pazimo tudi na dosegljivost dobrot, da ne bo naš štirinožec izkoristil priložnost in si postregel sam.
Mogoče izkoristim priliko še, da dodam, da tudi zdravil za ljudi ne dajemo kosmatinčkom, saj imajo lahko nekatera usodne posledice. Zato je dobro imeti pri roki številko dežurne veterinarske ambulante.
NE UVAJAMO NOVIH ŽIVIL ALI NAČINOV PREHRANJEVANJA
Med počitnicami imamo čas, pa bi začeli našega kužeta navajati na kuhano/surovo hrano? To vsekakor ni najboljši čas. Med prazniki je pogosto porušena rutina, vse je bolj stresno in če temu dodamo še to, da se mora telo prilagajati na nov način prehranjevanja, lahko prej pride do kakšnih posledic v obliki driske in bruhanja!
NE DAJEM KOSTI, KO JE VETERINARSKA AMBULANTA ZAPRTA
Pred leti, ko sem svojo psičko začela uvajati na domačo prehrano, me je bilo najbolj strah uvesti mesnate surove kosti. Kosti so bile v veterini vedno sinonim za težave, v misli so se mi neprestano vračali primeri klistiranja iz ambulante…

Pa vendar so kosti nujni del pasje prehrane, saj nudijo vnos koristnih mineralov, predvsem kalcija, nudijo pa tudi zabavo in so naravna zobna ščetka! No, danes so kosti pri moji psički praktično na dnevnem jedilniku, razen… ko so prazniki ali ko malo zamudim večerni obrok in so ambulante zaprte. To je čisto moj previdnostni ukrep, ker sem tak, bolj »panični tip«. 🙂 Takrat uporabim drug vir kalcija v prahu ali mlete kosti.
Aha, naj poudarim, da je tu govora izključno o surovih mesnatih kosteh. Vse kuhane, pečene in kako drugače obrane kosti, so na seznamu prepovedanih živil!
VNAPREJ PRIPRAVA OBROKOV ZA VEČ DNI
V prvih letih domače priprave sem to redno počela, vzela sem si nekaj časa, da sem pripravila večjo količino obrokov in jih potem čez teden uporabila. Zdaj mi je nekako lažje, če odmrzujem sproti. Ampak ko gremo na pot za nekaj dni ali pa vem, da se mi obeta kakšna »gužva«, se še vedno poslužim tega, da pripravim »šaržo« in jo napakiram v posodice po 1-2 obroka. Tako priročno pripravljeni obroki gredo tudi z nami na dopust.
“ZLATA REZERVA”
Ne, ne mislim za hude čase, ampak čisto za »mir v duši«. Med prazniki se marsikdaj zgodi kak nepričakovan obisk, izlet se zavleče in mimogrede lahko pozabimo odmrzniti kakšno sestavino, takrat je vedno dobro imeti kakšnega asa v rokavu. Zato ni nič narobe, če si med prazniki logistiko olajšaš kak dan tudi s komercialno hrano – jaz osebno najraje posežem po konzervah ali dehidrirani hrani, ti pa seveda izberi, kar ustreza tvojemu kužku.
Želim ti mirne, vesele in sproščene praznične dni!
Ko bosta s kužkom pa spet v svoji dnevni rutini, pa te vabim, da v okviru njegovih toleranc, popestriš njegovo prehrano. Saj vemo, pestra prehrana je ključ do pestre črevesne mikroflore in zdravega imunskega sistema.
Vabim te, da pokukaš v moj brezplačen priročnik Naredi pasjo skledico še slajšo za kakšno idejo, zagotovo imaš vsaj eno od teh živil ta trenutek v hladilniku ali shrambi!