Eden od pomembnih in zelo očitnih pokazateljev, kako funkcionira prebava našega kužka, je gotovo kakec.
Ker je moja Avena ena tistih, ki prav na ta način najprej pokaže, da »nekaj ne štima«, je zame opazovanje kakca na dnevnem redu. Pa tudi po »službeni dolžnosti« je moj telefon poln slikic kakcev mojih pacientov. 🙂
Spoznajmo torej nekaj zanimivosti in pomembnih podatkih o pasjem KAKCU.
IDEALNA KONSISTENCA
Idealna KONSISTENCA kakca je, da ni niti preveč trd (nekako občutek plastelina) in ne preveč mazav (da razpade, ko ga poberemo in ostaja umazano za njim na tleh).
Če je pretrd, lahko pomeni dehidracijo ali pa preveč kosti (takrat je tudi občajno precej svetel). Če je premehek, pa je motena absorpcija vode v debelem črevesu.
Pri kakcu bolj kot je tekoč in bolj kot je pogosta nuja, da mora kuža ven, bolj me skrbi. Če je zraven še prizadeto splošno stanje, je to že za resno opazovanje in da smo pripravljeni na odhod k veterinarju. Lahko namreč pride do dehidracije, pri manjših kužkih in mladičkih še prej.

TRDOTA
TRDOTO kakca lahko reguliramo »po domače« tudi z odmerjanjem količine kosti (če je naš kuža na surovi prehrani, če je na briketih, ta nasvet ni zanj).
Če je kakec nekoliko trši in svetlejši, kosti oz. vir kalcija pri naslednjem obroku preskočimo.
Če je mehkejši, jih lahko damo več.
Druga možnost so vlaknine indijskega trpotca (psyllium), ki se dobijo v vseh trgovinah z zdravo prehrano in pomagajo tako pri driski kot pri zaprtju.
Indijski trpotec oz. njegovi otrobi vežejo nase vodo. Če je kakec premehek, bo z iz mase trpotec vezal vodo nase in ga tako učvrstil.
Deluje pa tudi obratno – če je vdelan v pretrd kakec, bo potegnil vodo vanj in ga tako nekoliko omehčal, da se bo lažje izločil.
Vmešamo ga v mokro hrano ali raztopimo v nekaj vode/juhe. Četrtino čajne žličke za pse do 10kg, pol žličke do 25kg in eno čajno žličko nad 25kg.
Indijski trpotec je vedno fajn imeti v domači naravni lekarni, ne samo za kužke, tudi za nas kot vir vlaknin.
BARVA
Sprememba BARVE je nekaj običajnega pri domači prehrani: buče dajo bolj oranžkasto barvo, špinača zeleno-črno, rdeča pesa rdečkasto.
Nič ni nenavadnega, če je kakec mavričen.
Zelo narobe pa je, kadar se barva spreminja pri enolični prehrani (npr. stalno hranjenje z briketi) in je lahko pokazatelj bolezenskih stanj.

Kri v kakcu – če je sveža in svetla pomeni, da je nastala kakšna ranica v zadnjem delu prebavil. Morda se je pičil na kakšno ostro vejico ali štrcelj, ali pa je nastala kakšna razpokica zaradi napenjanja. Če se ponavlja, je potreben obisk veterinarja, da se razišče.
Črn kakec, če smo prepričani, da ga ni obarvala hrana, je lahko posledica krvavitve višje v prebavilih in se imenuje melena in je potreben posvet z veterinarjem.
NEPREBAVLJENA HRANA
Dodamo prebavne encime in probiotike vsaj nekaj tednov, če gre za koščke kosti, pa malo bio jabolčnega kisa.
Če se pojavi SLUZ (kot »štunf« čez kakec) občasno, to še ni nič alarmantnega in je verjetno posledica čiščenja (mikrobioma).
Vseeno opazujemo in če se pojavlja pogosteje (npr. enkrat ali večkrat tedensko), je potrebno raziskati – pri nas se je sluz pojavljala na primer, ko sem dajala preveč različnih vrst zelenjave naenkrat. Sluzi je v naslednji rundi sledila driska.
Odkar ne dam več kot 2 zelenjavi, sluzi ni, niti ni driske. Ampak to je spet naša specifika. Vsak kuža ima svoje.

KOLIČINA
KOLIČINA pridelanega kakca je pri domači hrani (surovi, kuhani) običajno manjša kot pri briketih/peletih. Enako lahko velja za FREKVENCO. Za primer – moja Avena je šla iz 3-4x na dan pri komercialni hrani na povprečno 2x na dan pri domači hrani.
PARAZITI
PARAZITI, brrr– vem, nagravžno… ampak tudi te gomazeče zadevice lahko najdemo!
Kot zanimivost pri razlikovanju: če so bolj nitasti in razporejeni po celem kakcu (tudi v notranjosti), so to gliste.
V kolikor pa jih najdemo samo na površini in so podobni gibljivim kumaričnim zrnom, pa so to po vsej verjetnosti odrivki velike pasje trakulje.
Razlikovanje je pomembno za izbiro terapije – vedno se o tem posvetujmo z veterinarjem in preberimo navodilo. Antiparazitikov je ogromno, a niso vsi uspešni za zatiranje vseh parazitov po
spisku.
KAKŠEN JE TOREJ PRIMEREN KAKEC?
Z eno besedo: INDIVIDUALEN.
Pomembno je, da kakce pogosto opazujemo in ugotovimo, kakšen je normalen kakec našega psa, njegova rutina, količina itd. Tako bomo hitreje ujeli odklone in ukrepali.